2018 RSNC State Championships

High Point Winners By State

Arkansas

Rookie

1st – Danny Brown
2nd – Charles Manning

Novice

1st – Joe Cooksey
2nd – Joe Forney
3rd – Edye Crouse
4th – Randy Hickmon
5th – Skip Davidson

Amateur

1st – Destiny Gillihan
2nd – Frank Fowler
3rd – David McComas
4th – Layne Penfield
5th – Jeff Mynatt

Masters

1st – Layne Penfield
2nd – Randy Hickmon
3rd – Charles Manning
4th – Jeff Mynatt
5th – Skip Davidson

California

Beginner

1st – Jerry Clark
2nd – Victor Anguiano

Rookie

1st – John Zylstra
2nd – Jake Rosenak
3rd – Curtis Friedrichs
4th – Jean Balmat
5th – Kathy Roberts

Novice

1st – Cheyenne Barcelona
2nd – Lynn Zylstra
3rd – Becky Clark
4th – Elliott Roberts
5th – Mike Durham

Amateur

1st – Phil Balmat
2nd – Jody Griswold
3rd – Toni Kovac
4th – Terri Durham
5th – Lilly Lizama

Open

1st – Pedro Lizama

Masters

1st – Toni Kovac
2nd – Phil Balmat
3rd – Terri Durham
4th – Jean Balmat
5th – Mike Durham

Colorado

Beginner

1st – Michaelle Hohl

Rookie

1st – Kelci Crispe
2nd – Michelle Wallace
3rd – Timothy Hall
4th – Reese Bryner
5th – Carolyn Crispe

Novice

1st – Tanner Sperle
2nd – Samantha Whittemore
3rd – Julie Weeks
4th – Tammy Kissinger
5th – Keith Hall

Amateur

1st – Cole Piotrowski
2nd – Ben Franciscotti
3rd – Jaden Wolfe
4th – Jessie Wolfe
5th – Bailey Monnahan

Open

1st – Logan Wolfe
2nd – Kason Wolfe

Masters

1st – Ben Franciscotti
2nd – Keith Hall
3rd – Rod Bryner
4th – Julie Weeks
5th – Frank Stauffer

Florida

Beginner

1st – Addy Super

Rookie

1st – Pepper Cornette-Shell
2nd – Sara Bohart
3rd – Sally Shell
4th – Reynaldo Rodriguez
5th – Bobby Elen

Novice

1st – Sebastian Clark
2nd – Lorri Jones
3rd – Joseph McClendon
4th – Paul Blevins
5th – Frank Palmero

Amateur

1st – Marcus Kent
2nd – Hannah Damone
3rd – Jason Jones
4th – LaRei Grier
5th – Isovany Castillo

Masters

1st – Jimmie Philman
2nd – Bob Chavers
3rd – Chuck Waters
4th – Jorge Tapia
5th – Alberto Sirven

Youth

1st – Addy Super

Georgia

Beginner

1st – Lauren McLendon
2nd – Kelsy Willis
3rd – Mike Stapp
4th – Kim Stapp
5th – Phill Brock

Rookie

1st – Amy Wheatley
2nd – Marilynn Bowcutt
3rd – Brent Seyer
4th – Bailee Stanley
5th – Suzanne Butler

Novice

1st – Jerry Salter
2nd – Leonard Harris
3rd – Troy Buzhardt
4th – Laura Regan
5th – Casey Robinson

Amateur

1st – Beth Lindler
2nd – Kevin Reese
3rd – Eddie Braxton
4th – Marc Chancey

Masters

1st – Jerry Salter
2nd – Leonard Harris
3rd – Johnny Lovett
4th – Troy Buzhardt
5th – Greg McLeod

Youth

1st – Natalie Phillips

Illinois

Beginner

1st – Jeff Beach

Rookie

1st – Rene’ Winkler
2nd – Jeff Cardinal
3rd – Leann Davis
4th – Stacy Price
5th – Chelsea Dortch

Novice

1st – Elizabeth Cureton
2nd – Kim Long
3rd – Bob Becher
4th – Chance Karnes
5th – Gwen Womack

Amateur

1st – Elaine Jackson
2nd – Tony Feldhake
3rd – Curtis Copple
4th – Bill Womack
5th – Rick Jackson

Masters

1st – Kim Long
2nd – Curtis Copple
3rd – Phil Price
4th – Vickie Buhrmester
5th – Bob Becher

Louisiana

Rookie

1st – Lanie Richard

Novice

1st – Theresa Guidry

Amateur

1st – Troy Rue

Open

1st – Rob Morris

Masters

1st – Andrew Zito

Minnesota

Beginner

1st – Valerie Bostrom
2nd – Trista Sebastian
3rd – McKenna Bungert
4th – Lyle Bostrom

Rookie

1st – Pat Egan
2nd – JB Lockie
3rd – Tori Fix
4th – Paul Anderson
5th – Carol Leinonen

Novice

1st – Terri Brown
2nd – Linden Hermel
3rd – Rick Brown
4th – Anna Braunschmidt
5th – Brandon Arndt

Amateur

1st – Mark Braunschmidt
2nd – Krishawn Clark
3rd – Dustin Lueck
4th – Chad Clark
5th – Jason Bock

Open

1st – Kenny Krebsbach

Masters

1st – Rick Brown
2nd – Pat Egan
3rd – Linden Hermel
4th – Valerie Bostrom
5th – Kenny Krebsbach

Missouri

Beginner

1st – Adreanne Black
2nd – Matthew Black
3rd – Abby Black

Rookie

1st – Joann Burns
2nd – Brenda Davis
3rd – Btian Smith
4th – Alexis Black
5th – Sue Rooda

Novice

1st – Elizabeth Cureton
2nd – Randy Graham
3rd – John (Shato) Davis
4th – Wayne Sharrock
5th – Mike Still

Amateur

1st – Joe Burns
2nd – Kasey Moore
3rd – Ed Foffel
4th – Dan Weigand
5th – Ralph VanDorn

Masters

1st – Randy Graham
2nd – Dan Weigand
3rd – Ed Foffel
4th – Dan Matthews
5th – Rod Bronaugh

Youth

1st – Cash Duckworth

New Jersey

Beginner

1st – Michelle Arnotte

Rookie

1st – Cassandra Hirst
2nd – Mike Kadow
3rd – Maddie Arnotte
4th – Toni Baker
5th – Sharon Andrew

Novice

1st – Steve Wissel
2nd – Chasity Edge
3rd – Steven Smith
4th – Will Reynolds

Amateur

1st – Jacque Smith
2nd – Wayne Dougal

Masters

1st – Dave Werkiser
2nd – Stephen Smith
3rd – Jacque Smith
4th – Kevin Galvin

Junior Youth

1st – Jayanna King
2nd – Harley Toulson

Senior Youth

1st – Toni Baker
2nd – Brianna Bergman
3rd – Jesse Haines

Ohio

Beginner

1st – Lindsay Ashbaugh

Rookie

1st – Annette Barker
2nd – Jeremy Good
3rd – Steve Dison
4th – Holley Lankamp
5th – Christy Hayes

Novice

1st – Tara Schafer
2nd – Chris Verda
3rd – Mike Abbott
4th – Marcus Yagour
5th – Margie Holzgen

Amateur

1st – Clayton Fisher
2nd – Kevin Reese
3rd – Ryan Lankamp
4th – Stan Ayers
5th – Jason (JK) Chandler

Masters

1st – Curtis Copple
2nd – Stan Ayers
3rd – Tom Frith
4th – Dan Lippiatt
5th – Greg McLeod

Youth

1st – Jaelee Winkleman
2nd – Samantha Ayers
3rd – Jarica Winkleman
4th – Tucker Snyder
5th – Noah Ashbaugh

Oklahoma

Beginner

1st – Wendall Davenport

Rookie

1st – Taylor Spenser
2nd – Dianna Roberts
3rd – John Spenser
4th – Bill Bowen
5th – Jim McBride

Novice

1st – Eddy Seaton
2nd – Tom Roberts
3rd – Michael Cole
4th – Lesley Umstead
5th – Don Stone

Amateur

1st – DeRoy White
2nd – Dan Weigand
3rd – Leah Hochhalter
4th – Ed Foffel
5th – Bob McPherson

Open

1st – Shelly Fitzgerald

Masters

1st – Victor Jones
2nd – Dan Weigand
3rd – DeRoy White
4th – Tom Roberts
5th – Eddy Seaton

Youth

1st – Sierra Wood

Texas

Beginner

1st – Blake May
2nd – Kori Haile
3rd – Ashley Bradshaw
4th – Chris French
5th – Rusty Howell

Rookie

1st – Tayler Brooks
2nd – Roy Harbour
3rd – Tara Legg
4th – Alan Funk
5th – Janet DeCourcy

Novice

1st – Caitlin Acree
2nd – Greg Hohmann
3rd – Annabelle Terrell
4th – JoLee Storey
5th – Renee Leach

Amateur

1st – Sierra Malone
2nd – Christie Malone
3rd – Wayne Vinson
4th – Kenneth Altom
5th – Trisha Field

Open

1st – Dave Schaffner
2nd – Rodi Torres
3rd – Tommy Roberson
4th – Shelly Fitzgerald
5th Pam Schooley

Masters

1st – Doris Horn
2nd – Gary Mitcham
3rd – Wayne Vinson
4th – Grady Tinker
5th – Dave Schaffner

Youth

1st – Steven Harbers
2nd – Mandie O’Neil
3rd – Jenna O’Neil

Utah

Rookie

1st – MaryAnn Tillery
2nd – Nicole Winkelaar
3rd – Doug Whitehead
4th – Deb Warner
5th – Linzee Olsen

Novice

1st – Ray Stewart
2nd – Kylee Johnson
3rd – Lisa Stewart
4th – Alan Yeaman
5th – Jack Tillery

Amateur

1st – Ryan Reeves
2nd – Kirby Warner
3rd – Kash VanTassell
4th – Mike Olsen
5th – Dave Whitaker

Masters

1st – Mike Olsen
2nd – Lisa Stewart
3rd – Kirby Warner
4th – Alan Yeaman
5th – Dave Whitaker

Youth

1st – Quade Lawson

Wyoming

Rookie

1st – Janell Miller
2nd – Anna Farrell
3rd – Colleen Hanson

Novice

1st – Stephanie Cundall
2nd – Tanner Sperle
3rd – April Hegge
4th – Steven Miller
5th – Tricia Lukassen

Amateur

1st – Cole Piotrowski
2nd – Keith Cundall
3rd – Jessie Wolfe
4th – Sierra Malone
5th – Pam Haar

Open

1st – Logan Wolfe

Masters

1st – Stephanie Cundall
2nd – Frank Stauffer
3rd – Steve Torrance
4th – Tricia Lukassen
5th – Steven Miller

image_print